Refinancování hypotéky

Úvod

Refinancování hypotéky může být skvělou volbou pro lidi, kteří chtějí snížit své měsíční splátky nebo úrokovou sazbu. V tomto článku si vysvětlíme, co refinancování znamená, jak funguje a co je třeba při tomto procesu zvážit.

Co je refinancování?

Jedná se o proces, při kterém si klient vezme novou hypotéku s účelem nahradit hypotéku stávající a obvykle je cílem získat lepší podmínky. Motivací člověka může být snížení měsíčních splátek, snížení úrokové sazby, změna úrokové sazby nebo získání větší flexibility při splácení hypotéky.

Jak funguje refinancování?

Při refinancování si klient najde nového poskytovatele hypotéky a s tímto poskytovatelem uzavře novou smlouvu. Tato nová smlouva bude nahrazovat stávající smlouvu s původním poskytovatelem. Klient bude muset splatit stávající hypotéku a novou hypotéku bude splácet u nového poskytovatele. Celý tento proces se může lišit v závislosti na tom, jaký typ hypotéky máte a jakou máte aktuální úrokovou sazbu.

Co je třeba zvážit?

Před refinancováním hypotéky je třeba zvážit několik faktorů. Nejdůležitější z nich jsou:

Úroková sazba: Zkontrolujte, zda je nová úroková sazba nižší než ta, kterou máte v současné době. Pokud ano, můžete ušetřit velké množství peněz na úrocích.

Poplatky: Při převodu úvěru mohou být účtovány poplatky za zpracování nové smlouvy, poplatky za odborné posouzení nemovitosti a další poplatky. Zvažte, zda jsou tyto poplatky pro vás přijatelné a jste ochotni je zaplatit.

Délka splácení: Během refinancování můžete také změnit délku splácení. Pokud se tedy rozhodnete, že chcete hypotéku doplatit dříve, nemusí se na nové hypotéce volit nejdelší doba splatnosti.

Peníze navíc: Při refinancování máme možnost využít tzv. neúčelovou část úvěru. V praxi to znamená, že můžete během vyřizování nové hypotéky načerpat dalších 20-30% finančních prostředků bez dokládání účelu na co konkrétně peníze budete chtít využít.

Jaké kroky se obvykle řeší?

Výpočet hodnoty nové smlouvy a žádost o poskytnutí úvěru ve vámi vybrané bance.

Žádost o předčasné doplacení stávající smlouvy podaná původní bance.

Vyčkání na vyhotovení odhadu nemovitosti a s tím spojené úkony na katastru nemovitostí jako je výmaz původní smlouvy o zástavě a vklad smlouvy nové.

Výběr pojištění nemovitosti z důvodu splnění podmínek v úvěrové smlouvě. Úvěrová smlouva stanovuje hodnotu, na kterou musí být nemovitost povinně pojištěna.

Převod prostředků na účet původní banky a počátek splácení nového úvěru.

Závěr

Na krátkém článku jsme měli možnost v rychlosti probrat, co vše obnáší refinancování hypotéky a o jak komplexní proces se jedná. Pokud budete chtít s refinancováním pomoci, neváhejte se na mě obrátit. Rád Vám pomohu.

2 Responses